Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

„O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj,  przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją.”

  ( tekst Modlitwy rzymskiej)

 

Takimi słowami nie tylko w każdą środę modli się lud  w parafii pw.  Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, ale także w uroczystość odpustową, która miała miejsce w niedzielę,  26.06 br. Uroczystą sumę z ceremoniałem wojskowym  (o 12.00 ) odprawił, przy Ołtarzu Polowym, J.E Ksiądz Biskup Artur Miziński – Sekretarz Generalny Episkopatu Polski w Warszawie.

Odpust 2016

Przy ołtarzu zajęli miejsca: Burmistrz Miasta – Tomasz Zając z częścią radnych, kompania honorowa  Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa, przedstawiciele Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji, służby leśnej, Straży Celnej, Zakładu Energetycznego, dyrekcje szkół.

O 11.50 Ksiądz Biskup został uroczyście odprowadzony z Domu Parafialnego do kościoła. Towarzyszyli mu:  służba liturgiczna, młodzież z flagami KSM i orkiestra wojskowa.

Na placu kościelnym 75.osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. kard. S. Wyszyńskiego przystępująca do bierzmowania i wierni  trwali w modlitwie różańcowej.

Po modlitwie w kościele i założeniu szat liturgicznych Ksiądz Biskup udał się do ołtarza. Po drodze, Szacownego Gościa witali  kwiatami i powiewającymi chorągiewkami wszyscy zebrani na placu kościelnym.

Uroczystość rozpoczęła się od pięknego hymnu „ Gaude Mater Polonia” w wykonaniu zespołu wokalnego „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały.

Następnie Dostojnego Gościa powitali: Burmistrz Miasta, młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania i gospodarz -  ks. prałat Andrzej Puzon.

Podczas Mszy św. młodzież pięknie odpowiadała na wezwania celebranta i choć było bardzo gorąco, ostatecznie zwyciężyła młodość.

W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do kultu Matki Bożej jak i do sakramentu bierzmowania adresując wiele cennych myśli do młodego pokolenia.

Przepiękną oprawę muzyczną liturgii dał zespół „Lechici”. Nie zabrakło też śpiewu naszej rodaczki Aleksandry  Opały - Wójcik i jej 7. letniej córki Leny.

W uroczystości odpustowej wzięli udział wszyscy kapłani Dekanatu Hrubieszów Północ jak i kapłanów pozostałych parafii w Hrubieszowie.

Na zakończenie Mszy św. młodzież podziękowała za udzielenie sakramentu bierzmowania. Mówił również przewodniczący rady parafialnej Marian Garaj , który podziękował Księdzu Biskupowi za obecność i wygłoszone kazanie. Ostatni głos podziękowań należał do gospodarza uroczystości ks. Andrzeja Puzona.

Procesja wokół kościoła i uroczyste „Ciebie Boga wysławiamy” zakończyło wielkie Gody Maryjne w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 


Msze święte:

w niedziele - 800, 930, 1100, 1215, 1700
w dni powszednie - 700, 1700


Kancelaria parafialna:

w dni powszednie - 800 - 900,  1530 - 1630