Włodzimierz Wołyński, 23.09.2014 r. pochówek ofiar sowieckiej zbrodni

 

„Tym, co przeżyli i tym, co w ziemi

Przyszłym pokoleniom ku zadumie”

                                                         Stanisława Bogusz pseud. Stenia

We Włodzimierzu Wołyńskim, 23.09.2014 r. pochowano 1494 ofiar sowieckiej zbrodni, które polsko – ukraińska ekipa archeologów ekshumowała w tym roku.

Włodzimierz Wołyński, 23.09.2014r.

Pogrzeb ofiar NKWD odbył się na cmentarzu komunalnym we Włodzimierzu Wołyńskim. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyli polscy i ukraińscy przedstawiciele władz państwowych, żołnierze obu państw. Podczas pogrzebu, z ceremoniałem wojskowym, odegrano hymny Polski i Ukrainy. Modlitwom przewodniczył Biskup Polowy Józef Gózdek, któremu towarzyszył ks. prałat Andrzej Puzon z Hrubieszowa oraz biskup Witalij Skomarowski z Łucka. Nad mogiłą, gdzie były złożone trumny ze szczątkami pomordowanych, modlitwę odmówili także duchowni prawosławni.

Część ofiar to więźniowie, którzy pracowali przy budowie tzw. „linii Mołotowa”, pasa umocnień ciągnących się wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonego po  podziale Polski na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow. O tym, ze zbrodni dokonali Sowieci świadczy użycie amunicji charakterystycznej dla pistoletów sowieckich żołnierzy.

Na miejscu zbrodni odnaleziono także medaliki, fragmenty mundurów, okularów, butów. Ciała były przemieszczane, szczątki sprasowane, przesypywane warstwami wapnem. Kości jak i przedmioty, które znajdowano były bardzo zniszczone. Zostali zamordowani z pogwałceniem wszelkich narodowych praw i konwencji cywilizowanego świata. Zginęli, bo byli Polakami. Zostali zgładzeni bez procesów i wyroków przez funkcjonariuszy NKWD z woli najwyższych władz Związku Sowieckiego.

Ludzkość miała się nigdy nie dowiedzieć o ich losie, a doły śmierci na zawsze ukryć ich ciała i prawdę o zbrodni.

Pragnę podziękować komendantowi Straży Granicznej z Hrubieszowa kpt. Mariuszowi Kulczyńskiemu za organizację przekroczenia granicy w Zosinie i umożliwienie nam wzięcia udziału w tej uroczystości.

Był to kolejny mój udział w pogrzebach ofiar we Włodzimierzu Wołyńskim i muszę przyznać, iż modlić się nad 1494 ofiarami, nawet dla kapelana wojskowego to ogromne wrażenie i niesamowite przeżycie.

Spoczywajcie w pokoju. Nigdy więcej wojny.

 ks. prałat Andrzej Puzon


Msze święte:

w niedziele - 800, 930, 1100, 1215, 1700
w dni powszednie - 700, 1700


Kancelaria parafialna:

w dni powszednie - 800 - 900,  1530 - 1630