Uroczyste Jubileusze małżeńskie w Hrubieszowie

Parafia MBN Pomocy w Hrubieszowie przeżywała uroczyste jubileusze małżeńskie. Brylantowe gody czyli 60 lecie małżeństwa obchodzili małżonkowie Danuta i Tadeusz Opała. Złote gody obchodzili Emilia i Marian Najczuk, Krystyna i Józef Mazur, Stanisława i Józef Hojda. Szafirowe gody obchodzili Anna i Stefan Gąsior. Rubinowe gody obchodzili Maria i Zenon Szwaczkiewicz. Koralowe gody obchodzili Krystyna i Henryk Madej. Perłowe gody obchodzili Maryla i Jerzy Szabat, Jolanta i Zbigniew Pirogowicz, Kazimiera i Mirosław Bartnik, Barbara i Władysław Szabat, Teresa i Mirosław Stankiewicz, Barbara i Leszek Lebiedowicz.  Srebrne gody obchodzili Barbara i Andrzej Sienkiewicz, Marzanna i Tomasz Ebert, Anna i Jan Małyska, Renata i Krzysztof Garaj.

Uroczyste Jubileusze małżeńskie w Hrubieszowie

  

Uroczystej Mszy  św. przewodniczył Ks. prałat Andrzej Puzon. Piękną oprawę muzyczną wykonał zespół ,,Lechici”. Asystę liturgiczną przejęli dzieci i wnuki jubilatów. W homilii ks. prałat nawiązał do słów bł. Jana Pawła II podczas II pielgrzymki do Polski, które papież wygłosił w Szczecinie: ,,Posługa Kościoła Chrystusowego wobec rodziny wytworzyła znakomity jej model. Wytworzyła też obyczajowość naznaczoną wszelkim szacunkiem dla godności kobiety. Kościół w Polsce ma swoje poważne zasługi w obronie praw rodziny. Rodzina wedle zamysłu Bożego jest miejscem świętym  i uświęcającym i Kościół na naszej ziemi stoi wiernie po stronie rodziny, po stronie prawdziwego dobra, nawet gdy czasem u niej samej nie znajdą należytego zrozumienia…

Nie można ,,rozchwiać” tej małej ,,wspólnoty”, może słabej, może niewystarczającej, która jednak jest u korzenia wszystkich wspólnot, ażeby całe życie społeczne  i narodowe  nie doznało strat i szkód niepowetowanych. Nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia społeczeństw, jak ich odrodzenia przez przez zdrowe rodziny.”(JP II Szczecin 1987)

   Wielki Prymas Tysiąclecia mówił” ,,Rodzina ma być silna Bogiem! Bowiem bez silnych Bogiem rodzin nie ma silnej Ojczyzny, państwa, szkoły, uniwersytetu, społeczeństw”.

   W dalszej części homilii ks. prałat mówił ,,zmieniały się epoki, wyrastały potęgi, upadały państwa , załamywały się systemy, tworzono nowe kodeksy i nowe prawa, ale rodzina trwała, tak jak każdy dar Boga. W rodzinie nabywa się zdolności poświęcenia, zachowuje się pamięć o przyszłości i patriotyzm. Niech Bóg będzie uwielbiony za nauczanie Ojca św. Jana Pawła II o rodzinie. Jest to stokroć ważniejsze niż strategia dla Polski, niż uchwały Rad Europy. Na nic struktury ponadnarodowe, jeśli bez rodziny wyrosną egoistyczne sieroty ludzkie.

   Genderyzm promuje zasady całkowicie sprzeczne z rzeczywistością i integralnym pojmowaniem natury człowieka. To Bóg uczynił człowieka mężczyzną i kobietą. To są Boże decyzje. Prawda o człowieku od początku jest jedna i niezmienna i Bóg takiego człowieka ukształtował, kocha i takiego chce mieć przy sobie na własność. To jest ta twórcza Boża moc dana człowiekowi, który jest mężczyzną albo niewiastą. Nie możemy zamykać oczu na ideologię, która neguje prawdę o naturze człowieka. Jeśli człowiek odrzuci Boga w imię źle pojmowanej wolności, to wcześniej czy później wystąpi przeciwko samemu sobie. Gratulujemy Wam Drodzy Jubilaci, iż Wy jesteście piękną wykładnią nauk i małżeństwie  i rodzinie. Dziękuję Wam za trwanie w wierze naszych Ojców. To Wy przejęliście i wychowaliście dzieci, a często wnuki w wierności Bogu i Ojczyźnie. Dziś może już sił braknie, może nie macie młodzieńczego wigoru, może i twarz  jest zniszczona problemami życia, ale jesteście silni duchem.

   Jubilaci otrzymali od ks. prałata listy gratulacyjne, obrazki i albumy o Janie Pawle II. Na zakończenie Mszy św. zespół ,,Lechici” odśpiewał tradycyjne ,,100 lat”, a dzieci, wnuki, prawnuki, rodziny i przyjaciele wręczyli Jubilatom kwiaty.

   Na zakończenie ks. prałat  powiedział: ,,Odnawiając wasze przyrzeczenia małżeńskie oddajcie całe wasze życie rodzinne, wasze troski rodzicielskie, wasze dzieci w dłonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Złóżcie je pod sercem tej Matki, która idzie przed nami w ,,pielgrzymce wiary”.

   Niech Bóg będzie uwielbiony za dar chrześcijańskich rodzin.

 

 


Msze święte:

w niedziele - 800, 930, 1100, 1215, 1700
w dni powszednie - 700, 1700


Kancelaria parafialna:

w dni powszednie - 800 - 900,  1530 - 1630