Aktualności

Odznaczenie dla ks. Andrzeja Puzona

W uznaniu zasług dla duszpasterstwa wojskowego, mundurowego i 2.Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek, odznaczył ks. prałata płk. Andrzeja Puzona krzyżem „Milito pro Christo”- Walczy dla Chrystusa. Jednocześnie zlecił dalszą opiekę duszpasterską nad żołnierzami 2.Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie. Uroczystość odznaczenia odbyła się 5 sierpnia 2020 r. w siedzibie Ordynariatu Polowego w Warszawie.

MS

 

 

 

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

 

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym

posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania

Pańskiego

(Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, n. 1347-1350)

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Zawsze się radujcie. (1 TES 5, 16-18)

Bracia i siostry; posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? (MT 6, 31 AB. 32B-33)

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: Co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam

Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie iw swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

 

 

 

„Onego czasu przyszedł Jezus z uczniami…”

„Onego czasu przyszedł Jezus z uczniami…” - Niedziela Palmowa - 05.04.2020

 

Niedziela Palmowa jest dla wszystkich wyznawców wiary rzymsko – katolickiej wielkim wydarzeniem.  Rozpoczyna Wielki Tydzień i wprowadza  w klimat Świąt Wielkanocnych.

 

Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jest także rozważaniem Jego męki. Chrystus był witany przez wiwatujący tłum. Ci ludzie, którzy krzyczeli wtedy „Hosanna na wysokościach”, rzucali pod Jego nogi gałązki palmowe. Kilka dni później domagali się Jego ukrzyżowania.


Dla  większości  niedziela ta jest  głębokim przeżyciem, pierwszym krokiem w misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.


 

W tym dniu w czasie Mszy św. święci się palmy jako symbolu odradzającego się życia, ale nie tylko. W całej Polsce w kościołach da się słyszeć opis Męki Jezusa Chrystusa.

Pasja wg św. Mateusza rozbrzmiewała w naszym kościele przez 33 lata. Niestety ze względu na epidemię koronawirusa COVID – 19, w tym roku „Lechici” nie staną u stóp ołtarza i nie zaśpiewają jej.

 

Możemy jednak w inny sposób wziąć udział w tym misterium. Zamieńmy się w słuch, przestańmy myśleć o wszystkim i o niczym, zatrzymajmy w sobie to, co nas rozprasza, wyrzućmy to, co powoduje bezsilność i wysłuchajmy Męki Chrystusa z 2019 roku w wykonaniu zespołu wokalnego „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały. Zapraszamy.

Marta Słupna

 

 

 

 

 

 

 


Msze święte:

w niedziele - 800, 930, 1100, 1215, 1700
w dni powszednie - 700, 1700


Kancelaria parafialna:

w dni powszednie - 800 - 900,  1530 - 1630